خانه / درباره کانون

درباره کانون

درباره کانون

کانون مربیان فوتبال ایران

 

کانون مربیان فوتبال ایران (انگلیسی: Iran Football Coaches Association) یا به اختصار ایفکا (IFCA) یک انجمن صنفی غیرانتفاعی است که در آذر ۱۳۸۰ تأسیس شده‌است و به امتیازدهی و رده‌بندی مربیان شاغل در ایران و مربیان مطرح خارجی می‌پردازد.

 

اعضا و هیئت مدیره

اعضای فعلی کانون مربیان فوتبال ایران:

رئیس: دکتر بیژن ذوالفقارنسب

اعضای هیئت‌مدیره: حسین فرکی (نایب‌رئیس اول)، حمید درخشان (نایب‌رئیس دوم)، منصور ابراهیم‌زاده، محمود یاوری، بهمن فروتن، حمید درخشان، سعید ناصری، سیامک رحیم پور، نیما نکیسا، شهرزاد مظفر و محمد مومنی

دبیر: سعید ناصری

سایر اعضا: سعید حفظی فر، نادر فریادشیران، پرویز مظلومی، مسعود میرزاده، مصطفی سفال منش و ناصر فریادشیران
مسؤلان کمیته‌ها: شهرزاد مظفر، شهرام رویین دل، سیامک رحیم پور

مجمع کانون مربیان سه سال یک بار برگزار و هیئت مدیره انتخاب خواهد شد.

…..

فعالیت‌ها

طبق اساسنامهٔ این کانون، هدف از تشکیل آن «سازماندهی فعالیت مربیان فوتبال در ایران و جلوگیری از دخالت افراد فاقد صلاحیت در امر مربیگری» بیان شده‌است.

این انجمن علاوه یر رده‌بندی ماهانه مربیان و برگزاری دوره‌های آموزشی به پیگیری مباحث مالیاتی و حقوقی مربیان و همچنین حضور در مجامع فدراسیون نیز می‌پردازد.

کانون مربیان همچنین در امور خیریه نیز فعالیت دارد.

رده‌بندی ماهانه مربیان

شناخته‌شده‌ترین فعالیت کانون مربیان فوتبال ایران امتیازدهی و رده‌بندی مربیان شاغل در فوتبال ایران است که از بهمن ۱۳۹۳ هر ماه از طریق سایت رسمی این انجمن اعلام می‌شود.

پس از اعلام اولین رده‌بندی، برخی از مربیان به نحوهٔ امتیازدهی و جایگاه خود در جدول اعتراض داشتند که با پاسخ کانون مربیان روبه‌رو شد، امتیازدهی که بنابر ادعای انجمن، بر اساس فرمول امتیازدهی مربیان ماه لیگ برتر فوتبال انگلیس صورت گرفته‌است، به‌شکل زیر است:

پیروزی خانگی: ۱۰ امتیاز
هر پیروزی خارج از خانه: ۱۲ امتیاز
هر تساوی خانگی: ۵ امتیاز
هر تساوی خارج از خانه: ۶ امتیاز
هر تفاضل مثبت در هر بازی: ۱ امتیاز
هر دروازه بسته: ۱ امتیاز
هر گل زده: ۱ امتیاز

بیانیه‌ها

پس از جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴، کانون مربیان بیانیه‌ای در حمایت از مربیان ایرانی و علیه کارلوس کی‌روش (سرمربی تیم ملی ایران در جام جهانی) صادر کرد که با واکنش منفی برخی از اهالی فوتبال مواجه شد. مجید جلالی بعدها در دفاع از انتشار این بیانیه، گفت تیتر یکی از نشریات موجب درخواست مربیان لیگ برتری برای انتشار این بیانیه از سوی کانون شده‌بود.

پس از اخراج علی دایی از پرسپولیس، این کانون قصد انتشار بیانیه‌ای در مورد نحوهٔ اخراج وی داشت، محمد مایلی‌کهن (نایب‌رئیس دوم کانون) در این‌باره گفت: «کانون مربیان اسمش رویش است ما از همه مربیان حمایت می‌کنیم نه شخص خاصی. در گذشته هم مربیانی بودند که چنین برخوردهایی با آنها صورت گرفته به همین دلیل در نیم‌فصل بیانیه‌ای در خصوص رفتار با مربیان صادر خواهیم کرد.» که این بیانیه در نهایت صادر نشد، سعید ناصری دبیر کانون مربیان در مورد عدم صدور بیانیه با نحوه برخورد با علی دایی اعلام کرد: «اگر در مورد دایی بیانیه می‌دادیم بی عدالتی در مورد سایر مربیان صورت می‌گرفت. پیش از این با افرادی مثل بیژن طاهری که مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود هم بیانیه صادر نشده بود. همه مربیان قابل احترام هستند و در نیم فصل جلسه‌ای در مورد نیمکت مربیان برگزار خواهیم کرد.»

پس از انتخاب محمد خاکپور به‌عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال امید ایران، این کانون با انتشار بیانیه‌ای حمایت خود را از این انتخاب اعلام کرد.
پس از شکایت علی دایی از محمد مایلی‌کهن و بازداشت وی، کانون مربیان طی بیانیه‌ای طرفین را به مصالحه دعوت کرد.
کانون مربیان همچنین پس‌از درگذشت غلامحسین مظلومی و عزیز اصلی پیام تسلیت منتشر کرد.
پیش از آغاز پانزدهمین دورهٔ لیگ برتر فوتبال ایران رئیس کانون مربیان فوتبال ایران در نامه‌ای خطاب به سازمان لیگ پیشنهادهایی را برای بهبود لیگ ایران ارائه کرد که از جمله آن‌ها می‌توان به حذف قانون سربازی بازیکنان برای تیم‌های نظامی و تغییر تعداد بازیکنان هر مسابقه از ۱۸ نفر به ۲۰ نفر اشاره کرد.